Leveys: 180 cm
Syvyys: 85 cm
Korkeus: 85 cm
Istumasyvyys: 51 cm
Istumakorkeus: 45 cm
KUURA 2,5 istuttava sohva, Ateljé 264, Mallikappale
1 340,00 €
Toimitusaika 1-10 arkipäivää
Varastossa
Mitat

- Leveys
- 180 cm
- Syvyys
- 85 cm
- Korkeus
- 85 cm
- Istumasyvyys
- 51 cm
- Istumakorkeus
- 45 cm
KUURA 2,5 istuttava sohva, Ateljé 264, Mallikappale
Keravan tehtaanmyymälän mallikappale edullisesti heti mukaan tai kotiinkuljetuksella 1-10 arkipäivää.
Vastaavan tuotteen hinta uutena tilauksesta valmistettuna 1915 €.
2,5 istuttava Kuura-sohva on sekoitus useampaa Finsoffat-suosikkimallia. Siinä hyödynnetään samaa keskisyvää runkoa kuin Studiossa, Davos-sohvasta tuttua käsinojaa ja Kanervan kimmoisia istuin- ja selkätyynyjä. Kapattomat tyynynpäälliset ja 14 cm korkeat jalat tekevät Kuura-sohvasta pehmeälinjaisen ja elegantin. Istuin- ja selkätyynyissä on irrotettavat ja pestävät päälliset, mikä helpottaa sohvan puhtaanapitoa. Tyynyt voi myös kääntää tarvittaessa.
Runko
Puuseppämme ovat valmistaneet tämän kotimaisen sohvan rungon massiivipuusta ja koivuvanerista Keravalla – omalla sohvatehtaallamme. Kun runko on valmis, siihen kiinnitetään kestävät NoSag-jouset sekä vanupehmusteet. Kotimaisen laadun takeeksi Finsoffat myöntää tälle kotimaiselle sohvalle 20 vuoden runkotakuun ja joustintakuun.
Tyynyt
Kuura-sohvan istuintyynyjen täytteenä on muotoon valettua Sandellan kylmävaahtoa, joka valmistetaan Norjassa ympäristöstandardeja noudattaen. Kylmävaahtotäyte tunnetaan korkeasta laadustaan joustavuutensa ja sivutukensa ansiosta, ja myönnämme täytteelle 10 vuoden kimmoisuustakuun. Kylmävaahtotäyte tarjoaa mukavan istuinmukavuuden riippumatta siitä, missä kohti sohvaa istut. Selkätyynyjen täytteenä on laadukasta ja vastuullista Ecosoft-vanua, joka on valmistettu 100 % muovipulloista kierrätetystä polyesterista. Tyynyn spiraalikuitusekoite on koteloitu kahteen eri kerrokseen, minkä ansiosta tyyny pysyy helpommin ryhdissään. Selkätyynyt tai pehmusteet meille toimittaa Lennol Oy, joka valmistaa tuotteet omalla tehtaallaan Jalasjärvellä.
Verhoilu
Mallikappale on verhoiltu Ateljé-kankaalla (sävy 264). Tämä verhoilukangas on on kestävä ja helppohoitoinen Easycare-verhoilukangas. Easycare-kankaat ovat kestäviä, luonnostaan vesipestäviä ja helppohoitoisia, eikä niihin ole lisätty kemikaaleja. Kankaan kutomiseen käytetty chenille-lanka tekee Ateljésta myös ihanan pehmeän.
Jalat
Sohvassa on klassiset puiset 14 cm korkeat jalat sävyssä aito tammi. Korkeat jalat tuovat sisustukseen ilmavuutta ja helpottavat myös sohvan alta siivoamista.
Verkkokaupan toimitustavat
Toimitamme verkkokauppatilaukset Manner-Suomen sisällä kuljetushinnastomme mukaisesti. Kuljetus onnistuu myös Ahvenanmaalle, Suomen saaristoon ja ulkomaille, mutta niiden hinnoittelu sovitaan aina tapauskohtaisesti. Suurimmassa osassa Suomea pystymme tarjoamaan lisäpalveluina tuotteen kasauksen, käyttökuntoon laittamisen, pakkausjätteiden poisviennin sekä vanhan sohvan tai sängyn kierrätyspalvelun, jolloin vältyt sen kuljettamiselta jäteasemalle. Tilaukset on myös mahdollista noutaa Keravan tehtaanmyymälästä veloituksetta noutovaraston aukioloaikojen puitteissa.
Sohva osamaksulla
Voit hankkia unelmiesi sohvan myös osamaksulla. Verkkokaupassa jaat oston helposti osiin Klarnalla ja myymälöissä voit kysyä henkilökunnalta osamaksuvaihtoehdoista.
• • • • • • • • • • • • • • • • • • •
Etkö löytänyt mieleistäsi? Vantaan, Keravan ja Helsingin huonekalumyymälöistämme löydät verkkokauppaamme suuremman valikoiman erilaisia ja erikokoisia tuotteita. Tuote voidaan valmistaa myös edullisesti erikoismitoin. Myymälässä voit valita verhoilun lukemattomista eri kangas- ja nahkavaihtoehdoista. Myös jaloista saatavilla erilaisia vaihtoehtoja.
| Valmistusmaa | Suomi |
|---|---|
| Mitat | 180 cm x 85 cm |
| Leveys | 180 cm |
| Syvyys | 85 cm |
| Korkeus | 85 cm |
| Istumakorkeus | 45 cm |
| Istumasyvyys | 51 cm |
| Käsinojan leveys | 15 cm |
| Väri | Atelje 264 |
| Kangas | Ateljé (65 % PES, 24 % PAN, 11 % CV) |
| Kankaan pesu | Varovainen vesipesu 30 ºC |
| Kankaan hankauskesto | 60 000 Martindale |
| Runko | Massiivipuu / koivuvaneri |
| Jouset | NoSag-jousitus |
| Pehmusteet | Istuintyyny: Sandellan muotoonvalettu kylmävaahto |
| Kylmävaahto | Kylmävaahto on kylmäkovettuvaa polyuretaanivaahtoa. Tyynyt valmistetaan omassa muotissaan yksilöllisesti jokaiselle sohvalle sopivaksi. Kevyt, kimmoisa sekä joustava istuinmateriaali jolle myönnetään 10 vuoden kimmoisuustakuu. |
| Ecosoft-vanu | 100 % PET-pulloista kierrätetty polyesteri, allergiaturvallinen materiaali. Spiraalikuitusekoite on koteloitu kahteen eri kerrokseen. |
| Tyynyjen hoito | Selkätyynyjä kannattaa käännellä tasaisin väliajoin. Pienellä pöyhinnällä saadaan tyyny takaisin muotoonsa. Istuintyynyt eivät vaadi pöyhimistä tai kääntämistä. |
| Tyynyjen päälliset | Irrotettavissa ja mahdollista laittaa pesuun |
| Jalka | Aito Tammi |
| Jalan korkeus | 14 cm |
| Jalan materiaali | Puu |
| Jalan kiinnitys | Pyörittämällä kiinni |
| Takuu | 20 vuoden jousi- ja runkotakuu |
| Toimitusaika | 1-10 arkipäivää |
| Toimitus | Toimitetaan 1:ssä paketissa, kasattuna. Jalat erikseen. |
Sohvan runko
Puuseppämme ovat valmistaneet tämän kotimaisen sohvan rungon massiivipuusta ja koivuvanerista Keravalla – omalla sohvatehtaallamme. Kun runko on valmis, siihen kiinnitetään kestävät NoSag-jouset sekä vanupehmusteet. Kotimaisen laadun takeeksi Finsoffat myöntää tälle kotimaiselle sohvalle 20 vuoden runkotakuun ja joustintakuun.
Sohvan tyynyt
Kuura-sohvan istuintyynyjen täytteenä on muotoon valettua Sandellan kylmävaahtoa, joka valmistetaan Norjassa ympäristöstandardeja noudattaen. Kylmävaahtotäyte tunnetaan korkeasta laadustaan joustavuutensa ja sivutukensa ansiosta, ja myönnämme täytteelle 10 vuoden kimmoisuustakuun. Kylmävaahtotäyte tarjoaa mukavan istuinmukavuuden riippumatta siitä, missä kohti sohvaa istut.
Selkätyynyjen täytteenä on laadukasta ja vastuullista Ecosoft-vanua, joka on valmistettu 100 % muovipulloista kierrätetystä polyesterista. Tyynyn spiraalikuitusekoite on koteloitu kahteen eri kerrokseen, minkä ansiosta tyyny pysyy helpommin ryhdissään. Selkätyynyt tai pehmusteet meille toimittaa Lennol Oy, joka valmistaa tuotteet omalla tehtaallaan Jalasjärvellä.
Sohvan verhoilu
Mallikappale on verhoiltu Ateljé-kankaalla (sävy 264). Tämä verhoilukangas on on kestävä ja helppohoitoinen Easycare-verhoilukangas. Easycare-kankaat ovat kestäviä, luonnostaan vesipestäviä ja helppohoitoisia, eikä niihin ole lisätty kemikaaleja. Kankaan kutomiseen käytetty chenille-lanka tekee Ateljésta myös ihanan pehmeän.













